Zimą, kiedy jesteśmy poza domem zwykle sporo czasu tracimy na marzenie o tym, żeby już wreszcie do niego wrócić, ponieważ wiemy, że jest tam ciepło i przytulnie. Najważniejszym źródłem ciepła w sezonie grzewczym są oczywiście specjalne systemy grzewcze, które zresztą z roku na rok są coraz nowocześniejsze i wydajniejsze.
Ciepło w świetle swojej fizycznej definicji jest przekazywaniem energii wewnętrznej układowi termodynamicznemu. Oznacza to, że jest to jedna z form zmiany energii, a nie zaś forma samej energii. Ciepło określa także ilość wewnętrznej energii, jaka jest przekazywana podczas procesu cieplnego. To co dotyczy nas bezpośrednio to komfort cieplny, jaki odczuwamy, gdy temperatura nie jest ani zbyt niska, ani zbyt wysoka.
Bardzo ważna dla procesów ogrzewania budynków jest konwekcja, czyli przepływ ciepła, który wiąże się z różnicami temperatur powietrza, cieczy bądź plazmy. Mówiąc najprościej, jest to transport energii cieplnej, stanowiący wydajną metodę przekazywania ciepła. Istnieją dwa rodzaje konwekcji: konwekcja wymuszona i swobodna.
Ze zjawiskami związanymi z ciepłem i konwekcją oraz innymi procesami łączą się także wymienniki ciepła, które wykorzystują część z tych właściwości ciepła. Ich zadaniem jest wymienianie ciepła pomiędzy dwoma nośnikami, będącymi w stanie gazowym lub ciekłym. Takie mechanizmy są wykorzystywane między innymi w systemach wentylacyjnych, grzewczych i klimatyzacyjnych do uzyskiwania szybszych i lepszych efektów - chłodzenia lub ogrzewania czy nawet nawilżania powietrza.