Odzyskiwanie energii cieplnej - jak działa ten proces i czemu ma służyć?

Jednakże większość stanowi

Nowoczesne technologie i ich wdrażanie na przykład do przemysłu jest dość kosztowne podczas samego zakupu i instalacji systemów. Jednakże większość z nich stanowi doskonałą inwestycję, która szybko zaczyna przynosić wymierne korzyści. Do takich urządzeń należą wymienniki ciepła, które mogą stanowić oddzielne urządzenie, jak i integralną część większej całości. Zasada ich działania w dużym uproszczeniu opiera się o odzyskiwanie energii cieplnej w przypadku procesów chłodzenia.

Istnieje 6 podziałów

Wymienniki ciepła są wykorzystywane w wielu branżach, jako urządzenia w różnym charakterze. Najczęściej wyróżniamy dwie główne możliwości - wymienniki jako chłodnice i nagrzewnice, oddziałujące na nośnik ciepła - płyny lub gaz. Ponadto istnieje aż 6 podziałów wymienników ciepła, a w każdym znajduje się jeszcze kilka kategorii. Stąd łatwo można wysnuć wniosek, że wymienniki posiadają szerokie możliwości zastosowania.

Jak wygląda samo odzyskiwanie energii cieplnej? Otóż wszystko zależy od rekuperatora, czyli urządzenia, którego zasadniczą funkcją jest właśnie odzyskiwanie ciepła z powietrza wydostającego się na zewnątrz podczas wentylacji budynku. Rekuperatory różnią się pomiędzy sobą konstrukcją.

W zależności od tego, jakie są nasze indywidualne potrzeby odzyskiwania ciepła, możemy wybierać rekuperatory krzyżowe i przeciwprądowe, z czynnikiem pośrednim (obieg samoczynny bądź wymuszony), a także rekuperatory z wymiennikami obrotowymi, czyli z ruchomym wypełnieniem zmieniającym właściwości powietrza wydmuchiwanego i wdmuchiwanego.